facebooktwitteryoutube
MÁ TO SMYSL. TŘIĎTE ODPAD.

Ke svátkům patří spousta odpadů? Jde to i bez nich?

K pravé vánoční atmosféře neodmyslitelně patří vůně cukroví, vánoční koledy, nazdobený vánoční stromeček a řádně naklizený byt. A ačkoliv si to mnozí nechtějí přiznat, tak i pořádná dávka stresu - nakoupit zásoby jídla na štědrovečerní večeři, sehnat dárky a krásně je zabalit. V touze po co největší originalitě se nám může stát, že načančané pozlátko je někdy větší než samotný obsah, tedy vlastní dárek. Kdyby se u každého vánočního stromečku našel třeba jen jeden takhle "nazdobený" dárek, vznikne z toho později pořádná hromada odpadu. A kontejnery pak praskají ve švech. Zkusme tedy tentokrát myslet i na přírodu a při balení i rozbalování vánočních dárků už přemýšlet, jak se všemi těmi použitými pozlátky naložit, nebo ještě lépe jak se bez nich úplně obejít.

Balicího papíru použijte jen tolik, kolik je ho opravdu potřeba, a po rozbalení dárku papír schovejte na příští rok. Totéž platí u ozdobných stužek. Můžete také zkusit jiné materiály - třeba zabalit dárek do pěkného šátku, který bude obdarovanému sloužit i po vánocích (takto originálně balí dárky v Japonsku, kde metoda "furoshiki" vznikla) nebo do originální textilní tašky, která poslouží ještě na spoustu nákupů.

A pokud se přece jen nějaké ty odpady z dárků najdou, začněte je třídit už u vánočního stromečku. Ušetříte si tak zoufalý pohled na hromadu roztrhaných balicích papíru, stužek a igelitů. Pomůže vám pár starých igelitek nebo krabic, do kterých roztřídíte papír, plasty a lahve od štědrovečerního sektu. Vše pak můžete vynést do nejbližších barevných kontejnerů třeba cestou na půlnoční mši.

Do modrého kontejneru patří balicí papír, krabice, papírové tašky nebo obálky. Do žlutého kontejneru pak během vánoc nejčastěji třídíme plastové mašle, fólie, plastové krabičky nebo polystyren. Objemnější obaly je dobré kvůli úspoře místa sešlápnout, případně rozlomit na menší části, aby se do kontejneru lépe vešly. Do zeleného kontejneru můžete vytřídit skleničky od majonéz, zavařenin, nakládané zeleniny nebo lahve od alkoholu. Sklenice není nutné vymývat, stačí je jen důkladně vyškrábnout nebo vylít původní obsah a můžete na nich nechat i víčka.

 

2023 Jaksetociodpady.cz • Všechna práva vyhrazena.
tvorba webu IdeaTech